VIMASYS ile BIM dünyasına adım atın. VIMASYS göstericiyi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

VIMASYS nedir? VIMASYS birçok disiplin için farklı yazılımlarda üretilmiş 3B CAD modellerini tek bir model altında birleştirerek gerçek zamanlı olarak görselleştirilmesine, modeller arasında uyumluluk ve tutarlılık incelemesi yapılmasına ve tasarım ekipleri arasındaki koordinasyonun iyileşrilmesine olanak sağlayan görsel bir proje yönetim yazılımıdır. VIMASYS özellikle büyük tesis projelerinde koordinasyon eksikliklerinden kaynaklanan zaman ve para kaybını en aza indirgemek için geliştirilmiştir.

 01 vimasys nedir

aracizgi

Çoklu Disiplin: Tesislerin projelendirilmesinde özellikle mimari, statik, mekanik ve elektrik gibi ana disiplinler iyi bir şekilde koordine edilmesi çok önemlidir çünkü bu disiplinler iç içedir ve çarpışmalar çok sık görülür. VIMASYS’in çoklu disiplin desteği ile farklı disiplinlerdeki modelleri bir arada toplayarak disiplinler arası oluşabilecek sorunları yapım aşamasından çok önce fark edebilir, çarpışmaları engelleyebilirsiniz.

 02 multi discipline

aracizgi

Modern Arayüz, Son Teknoloji: VIMASYS en yeni donanımların potansiyelini kullanacak şekilde en son yazılım teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir. VIMASYS;

  • 64-bit desteği sayesinde iş istasyonunuza ekleyebildiğiniz kadar hafızayı kullanabilir böylelikle devasa tesisleri bile tüm disiplinleri ile birlikte ekranda görüntüleyebilir
  • OpenGL 4.3 ve Shader tabanlı grafik motoru ile en hızlı ekran kartlarının potansiyelini açığa çıkarır, ultra hızlı gerçek zamanlı görüntüleme sağlar
  • Paralel algoritmaları ile çoklu çekirdekli işlemcinizi boşta bırakmaz, işlemcinin tüm gücünü işe dönüştürür
  • Modern “Ribbon” arayüzü ile sezgiseldir ve kullanımı kolay, öğrenme eğrisi düşük bir grafik kullanıcı arabirimi sunar
  • Türkçe ve İngilizce dil desteği
 03 modern-01
 03 modern-03
 03 modern-02

aracizgi

Projede Keşfe Çıkın: VIMASYS ile en ince ayrıntısına kadar gerçeği ile birebir olarak modellenmiş onlarca yapıdan oluşan bir tesiste sanal bir tura çıkabilirsiniz. VIMASYS’in sezgisel bir şekilde çalışan gezinme komutları sayesinde 3B sanal uzayda hareket etmek, modeldeki yapıları ve ekipmanları incelemek, etrafında dolaşmak, dilediğiniz açıdan görmek çok kolaydır.

 04 Projede kesif-1

 04 Projede kesif-2

aracizgi

Süper Hızlı Gerçek Zamanlı Görüntüleme: VIMASYS bir milyonu aşkın üç boyutlu nesneden oluşan bir tesis modelini bile gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir. Diğer bir deyişle 3B modeli ekranda döndürüp kaydırırken veya belli bir noktaya yakınlaştırma yaparken kullanıcı takılma veya yavaşlama hissetmez. Bu sayede en büyük modellerde bile gezinmek çok rahattır.

 05 ultra hiz-01

aracizgi

Gelişmiş Çizim Modları: Tel kafes, konturlu, kontursuz katı model ve şeffaf çizim modu ile isometrik veya perspektif projeksiyon seçenekleri 3B modelde dilediğiniz gibi görüntü almanızı sağlar. Aynı anda birden fazla görünüş penceresi açılabilir, bu görünüşlerin her biri farklı ayarlarla kaydedilebilir.

06 Cizim modlari 1

aracizgi

Akıllı Yakınlaştırma ve Kaydırma: 3B modelin bir ucundan diğer ucuna gitmek için fare tekerleği ile boğuşmak zorunda kalmazsınız. Akıllı yakınlaştırma ile uzaktaki nesnelere çok hızlı bir şekilde yaklaşırken yakındaki nesnelere daha küçük adımlarla yaklaşırsınız veya görüntüyü kaydırırken ilgilendiğiniz nokta ekrandan hızla çıkıp gitmez.

Görüntü Etkileşim Modu ve İlgi Odağı: VIMASYS model içinde dolaşmak için “Nesne etrafında” ve “Göz etrafında” olarak iki farklı kullanıcı etkileşim modu sunar. “Nesne etrafında” gezinme modu aktifken bakış açısını temsil eden kamera ilgi odağı denilen bir nokta etrafında döner. İlgi odağını farenin konumu ve fare işaretçisinin altındaki nesnelere göre VIMASYS otomatik olarak belirler. İkinci modda ise bakış açısı kamera noktasının etrafında dönecek şekilde değiştirilir. Bu iki etkileşim modu ile model içinde gezinmek, bakış açınızı ayarlamak son derece kolaydır.

07 goruntu etkilesim-1
07 goruntu etkilesim-2

aracizgi

Model İnceleme: Birçok disiplinin bir arada olduğu projelerde proje gözden geçirmesi daha da önem kazanmakta aynı zamanda veri çokluğu ve bilgisayar modellerinin büyüklüğünden dolayı bu işlem daha da zorlaşmaktadır. VIMASYS bu soruna çözüm getiren araçlar sunar.

Ölçüm Alma ve Nesne Sorgulama: 3B model içerisinde gezinirken bir nesnenin boyutlarını mı merak ettiniz ya da iki kolon arasındaki mesafeyi mi öğrenmek istediniz? VIMASYS’in İnteraktif ölçüm komutu ile herhangi iki nokta arasındaki mesafeyi ölçmek çok kolaydır. Üstelik akıllı olarak çalışan nokta yakalama özelliği ile hassas ölçümler yapabilirsiniz. Nesne sorgulama komutu ile nesnelerin hangi disipline ait olduğunu, kim ve hangi alt yüklenici tarafından modellendiğini anında görebilirsiniz.

08 olcme-1

08 olcme-2

aracizgi

Kesitler: Bazen büyük ve kalabalık bir modelde istediğiniz detayları görmek zor olabilir. VIMASYS’te modeli istediğiniz bir veya daha çok düzlemden kesebilir ve modelin kesite giren kısmını 3B olarak inceleyebilirsiniz. Dilerseniz sonrasında bu kesitleri tanımlayan düzlemleri taşıyabilir, yönünü değiştirebilirsiniz. Üstelik kesit almak için sadece kesit düzleminin geçtiği bir yüzeyi seçmeniz yeterli olacaktır.

 09 kesit-1

aracizgi

Nesne Filtreleme: Onlarca binadan, yapıdan ve yüzbinlerce nesneden oluşan bir modelde aradığınızı nesneleri bulmak ve görüntülemek zor olabilir. VIMASYS’in geniş filtreleme seçenekleri imdadınıza yetişir. Filtreleme seçeneklerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Nesnenin içinde bulunduğu modele göre
  • Nesne tiplerine göre. Örneğin; döşeme, duvar, profil, donatı demiri gibi
  • Malzeme sınıfına göre
  • Nesnelerin ait oldukları disiplinlere göre

Gelişmiş Seçim Özellikleri: Nesne fi ltreleme seçeneklerine ek olarak fare ile tektek veya pencere içerisine alarak nesneleri seçebilir ve seçtiğiniz nesneleri gizleyebilir ya da sadece seçilmiş olan nesneleri görüntüleyebilirsiniz.

aracizgi

İşbirliği ve Koordinasyon: Büyük çapta tesislerin projelendirilmesinde ve inşasında alt yükleniciler arasındaki koordinasyonu sağlamak bilgi ve bilgi alışverişini eksiksiz yapmak oldukça zordur. Hatta farklı disiplinler için farklı yazılımlar kullanmak ve bu yazılımlar arasında veri transferi yapma gerekliliğinden dolayı bir yüklenicinin kendi ekibinde bile koordinasyon eksiklikleri ve üretilen projede uyumsuzluklar olması oldukça yaygın bir durumdur. VIMASYS’in temel amaçlarından birisi farklı disiplinlerde çalışan ekipler arasındaki koordinasyonu ve işbirliğini arttırmaktır.

 10 koordinasyon-1

İstenilen nesnelere çeşitli notlar iliştirilebilir ve bu notlar notu yaratan kişi ile ilişkilendirilir. Bu notlar bir ya da daha fazla kullanıcıya bildirilmek üzere işaretlenebilir veya aynı projede çalışan tüm kullanıcılara açık olacak şekilde proje sunucusuna senkronize edilebilir. İstenirse bu notlar  rapor haline getirilebilir.

Kullanıcılar modele bakış açılarını ve o andaki görünüş ayarlarını kaydedebilir ve bunu diğer kullanıcılarla paylaşabilir. Böylece belirli bir bölge ile ilgili bir konu tartışılırken kapsamla ilgili bir belirsizliğe yer bırakılmaz.

Çarpışma bulma ya da model doğrulama araçları tarafından otomatik olarak oluşturulan “Sorun” kayıtları diğer kullanıcılar ile paylaşılır.

10 koordinasyon-2